Анальна тріщина – раптово виникаюче порушення цілісності слизової оболонки анального каналу у вигляді тріщини або виразки.
Серед хвороб товстої кишки по поширеності анальна тріщина займає третє місце після геморою і колітів, частіше зустрічається у жінок.
Найбільш частими причинами розвитку анальної тріщини є запори, які викликають травматизацію цієї делікатної області твердими каловими масами.
Також причинами анальної тріщини можуть бути:
Клінічна картина захворювання типова і для гострого, і для хронічного перебігу. Симптоми гострої анальної тріщини лише відрізняються гостротою болю і тривалістю. Для анальної тріщини характерні чотири основні симптоми:
Біль при анальній тріщині відрізняється гостротою, відчуттям печіння і нестерпної різі. Локалізація болю, як правило, йде тільки в області ануса, але іноді ірадація болів може поширюватися на промежину, матку, сечовий міхур, поперек, куприк.
Напади болю посилюються під час дефекації, пік болю відчувається через 20 хвилин після спорожнення кишечника.
Спазм сфінктера при анальній тріщині розвивається через постійний больовий синдрому. Такий симптом як спастична напруга сфінктера є основним у формуванні замкнутого кола. Сильні болі змушують м’язи рефлекторно стискатися, а мимовільне стискання ускладнює проходження калу і підсилює біль. Це і є головна перешкода до самостійного загоєння анальної тріщини.
При тривалому перебігу хвороби постійна напруга м’язів сфінктера призводить до їх атрофії і заміщення сполучною тканиною.
Сверблячка і кровотеча при анальній тріщині з’являються не відразу. Кровотеча не рясна. Побачити її можна тільки по плямам на туалетному папері, незначним прожилкам на калі з боку розташування тріщини або бурим плямам на білизні.
Сверблячка при анальній тріщині – останній із симптомів. Виникає він на тлі больового нападу, посилюється при ходьбі і після тривалого сидіння. Більш характерний для хронічної форми захворювання.
Діагностика ускладнюється сильною хворобливістю області, що потребує дослідження. До огляду лікар проводить детальне опитування і збір анамнезу, з’ясовує перенесені захворювання і хронічні хвороби.
Проводиться візуальний зовнішній огляд. Пальцевий огляд проводиться тільки під місцевою анастезією.
Якщо внутрішній кінець тріщини розташований глибоко, проводиться інструментальне обстеження (іригоскопія, ректороманоскопія, аноскопія, колоноскопія).
Методи лікування анальної тріщини підбираються залежно від тяжкості перебігу захворювання, розмірів дефекту, глибини ураження і застарілості процесу.
Застосовується такі методи лікування:
Не залежно від того, яке лікування призначене хворому, першим кроком є коригування режиму харчування і норм особистої гігієни.
Раціон харчування повинен бути заснований на рослинній їжі, яка сприяє утворенню м’якого, легко відокремлюючогося стулу. Заборонено споживання гострих приправ, смажених і копчених продуктів. Основні страви повинні бути приготовані на пару або в духовці. Кисломолочні продукти також повинні увійти в повсякденний раціон.
Протягом дня необхідно випивати не менше 2 л рідини.
Ускладнення анальної тріщини
Запущена анальна тріщина призводить до наступних ускладнень:
З приводу даної хвороби можете звернутись на консультацію до нашого сімейного лікаря.