Є в природі дерево чи кущ, що приносить округлі, видовжені, жовті, червоні, рожеві, темно-лілові, зелені або навіть чорні плоди – алича.
Алича містить близько 10% цукрів (фруктозу, глюкозу, сахарозу) та яблучну і лимонну кислоти. отже, консервуючи помідори, покладіть на трилітрову банку 10-15 ягід аличі, не додаючи ні оцту, ні цукру. Помідори будуть смачні, ароматні, а аличу (друга її назва – тернослива) використовуйте на закуску, в салати чи як приправу.
Смачні наливки та безалкогольні напої, компоти, киселі, мармелад, пастила з аличі. В аличі багато пектинів, необхідних для виведення з організму щкідливих речовин, радіонуклідів та важких металів. Навіть компот із сушених плодів аличі виявився корисним – він підвищує апетит, поліпшує травлення, особливо у разі гастриту із зниженою кислотністю.
Спробуйте кашу з терносливи:
Свіжий сік має бактерицидні та протизапальні цілющі властивості й використовується народною медициною (навпіл розбавлений водою) для компресів як ранозагоювальний засіб.
Розведений навпіл камфорним спиртом – ефективний засіб при забиттях, тромбофлебітах, гематомах (крововиливах), а також пролежнях. З нього треба робити обтирання та примочки. Такі ліки добре зберігаються.
Крім плодів, як проносний засіб у народній медицині при хронічних колітах використовують настої з листя та квіток аличі:
А камедь, тобто ту прозору масу, що витікає з пораненої кори аличі, особливо полюбляють діти: вона нагадує їм жувальну гумку і добре знімає кашель.
Настої та відвари плодів аличі добре зарекомендували себе як відхаркувальний засіб під час запалення верхніх дихальних шляхів, соком можна лікувати запальні процеси горла.
Наталія Земна