Останні свідчення статистики говорять про те, що найчастіше звернення за медичною консультацією відбувається в результаті різного виду алергічних реакцій. Поширеність алергічних захворювань призвело до необхідності їх вивчення, що стало причиною виникнення особливого розділу медицини – алергології.
Велике число випадків алергічних захворювань, що ростуть з кожним роком, призводить до актуальності даної проблеми, до пошуку можливих лікувань, до встановлення економічних і соціальних наслідків для суспільства. При цьому не варто забувати і про малопоширені випадки, особливо в наші дні, коли людина все більше починає усвідомлювати біологічну сутність життя, його закономірності, розкодовувала людський геном та інших живих істот, і в той же час сама природа демонструє, що освоєний нами світ далеко неповний, а вже знайомі віруси і мікроби можуть придбати нові риси, що є й зовсім нові представники живого світу, наприклад, пріони. І особливо прикро в тих випадках, коли людина вже знайома з певним явищем, але до кінця не розуміє або недооцінює його. До такої ось проблеми і відносяться алергічні захворювання.
Розглянемо основні види алергенів.
За літературними даними вони є найбільш численними (близько 100 тис. видів). Серед них виділяється кілька типів: злакових трав, культурних злаків, рослин, які широко культивуються, дерев, у тому числі і фруктових, бур’янів, садових квітів. У сучасних умовах великою проблемою стала зміна екзоаллергенів під впливом чинників навколишнього середовища. Було доведено посилення дії пилку під впливом деяких речовин, що знаходяться в атмосфері: фтору, аміаку, хлору, сульфатів, нітратів, оксігенових радикалів і багатьох інших. Крім того, і забруднення навколишнього середовища подовжує терміни палінації рослин, змінює антигенну структуру пилку. У своїй роботі Альошина Р.М. відзначає, що господарське освоєння нових територій стало причиною порушення природних ландшафтів, скорочення ареалів видів, що існували там раніше, повсюдного розповсюдження супутніх людині рослин – бур’янів і рудеральних трав. Останнім часом також наголошується підвищена чутливість до тих рослин, до яких раніше її не відзначалося. Наприклад, це можна сказати про кіпариси, які для озеленення територій завезли в Ялту.
Це, як правило, продукти харчування або речовини, що утворюються при їх травленні, кулінарній обробці, в процесі зберігання. Встановлено, що яскраво вираженою алергічною активністю володіють продукти білкового походження. А ось жири, вуглеводи і мікроелементи можуть викликати хибно-алергічні реакції. Серед найпоширеніших харчових алергенів можна назвати каву, какао, шоколад, полуницю, суницю, цитрусові, яйця, рибу, морепродукти, молоко, томати, злаки, горіхи, бобові.
Найчастіше це алергени домашнього пилу, пір’яних подушок, бібліотечного пилу. Найпоширенішим з них є алерген домашнього пилу. При цьому дослідники встановили, що пил, зібраний з різних куточків, будинків та регіонів може істотно відрізнятися своїми антигенними властивостями. Домашній пил є осередком таких мікроорганізмів і їх відходів як кліщі домашнього пилу, епідерміс домашніх тварин, плісняві гриби і комахи.
Збудниками цих алергенів є комахи, що викликають алергічну реакцію своєю слиною, отрутою або тілом при укусі або при вдиханні їхніх часток. У 0,3-5% населення відзначається сенсибілізація до отрути перетинчастокрилих комах, алергія на бджолину отруту характерна для 22-43% пасічників. В Англії від укусів комах в рік фіксується 4-5 випадків, а в США-50! Щорічно на планеті трапляється мільйони укусів отруйними павуками і скорпіонами (токсичні реакції), бджолами (алергічні реакції). А смертельні випадки в результаті укусів комах в 3 рази частіше, ніж від укусів отруйних змій.
До цих алергенів можна віднести алергени бактерій, грибів, вірусів, найпростіших і гельмінтів. Як правило, алергічні реакції наступають в результаті контакту з умовно-патогенними мікроорганізмами і непатогенними, іноді з патогенними. Особливо активними алергенами є гриби. За статистикою саме гриби є причиною алергічних захворювань у 20-30% випадків. Пояснюється це тим, що спори і гіфи грибів знаходяться скрізь – у повітрі, у землі, у воді, в приміщеннях. Встановлено, що людина вступає в контакт з 100 видами грибів. На сьогоднішній день алергологи приділяють особливу увагу цій проблемі, оскільки мають всі підстави вважати, що з часом гриби будуть тільки поширюватися.
З усього вищесказаного видно, що коло алергенів надзвичайно широке. Сьогодні для лікування алергічних захворювань в розвинених країнах використовується 100-200 найменувань спеціально виготовлених алергенів. Головною проблемою при створенні діагностичних і лікувальних алергенів є не стільки складність їх виробництва, скільки створення ринку алергенів в країні. Відповідно і ринок алергенів передбачає і наявність розвиненої алергологічної служби, існування офіційно затверджених стандартів діагностики та лікування різних форм алергічних захворювань, в які були б і занесені аспекти роботи з різного виду алергенами.