нКожен алергік з побоюванням чекає приходу весни. Навколо буйного цвітіння дерев і трав він відчуває себе в газовій камері. Чому імунітет відповідає алергією на прихожу красу природи?
Вона є реакцією імунітету у вигляді підвищеної чутливості організму до речовин різного складу і походження (алергени) в результаті попереднього контакту з цією речовиною.
Алергія може загрожувати людині в декількох випадках. Часто такі реакція є проявом генетичної схильності до продукції особливих антитіл, що реагують на алергени навколишнього середовища. Сама алергічна реакція з’являється в результаті пошкодження тканин організму алергенами. Це не означає, що такі зовнішні речовини викликають алергію у всіх підряд, але у тих, чий імунітет порушений.
Головною причиною сезонної алергії, а саме весняної, є пилок. Як тільки її частки потрапляють в ніс людини, чутливого до них, тут же починає розвиватися реакція імунітету. Організм алергіка розпізнає пилок як чужорідну речовину, тому починає виробляти антитіла, мета яких — знищити «ворога». В результаті цього в кров виділяється хімічна речовина гістамін, від чого з’являється нежить, подразнення і свербіж очей та інші алергічні симптоми.
Якщо в молодості у людини не виникало алергій, це ще не означає, що їй вона не загрожує – алергічні реакції можливі в будь-якому віці. При цьому вражатися можуть будь-які органи і системи організму, але найчастіше страждають шкіра, дихальні шляхи і шлунково-кишковий тракт.
Такі симптоми мало чим відрізняються від інших видів алергії, як правило, це:
Алергени, які часто носиться по повітрю, стають причиною астми, коли звужуються дихальні шляхи, і у хворого починається кашель і хрипи.
Основним джерелом пилку, звичайно ж, є дерева — ясен, вільха, осика, бук, бузина, тополя, клен, шовковиця, дуб, сосна, явір, верба. Небезпечними є трави та чагарники.
При вітряній погоді симптоми алергії загострюються, так як вітер швидше розносить пилок по повітрю. А от у дощ алергіки можуть зітхнути вільніше, тому що він змиває алергени.
Проблема алергії загострюється тим, що пилок може переміщатися по повітрю на сотні кілометрів. Чим більше цих частинок в повітрі, тим більше страждають алергіки. Сьогодні є можливість в прогнозі погоди або в Інтернеті дізнатися, скільки пилку міститься в одному кубометрі повітря.
Якщо у вас з’явилися симптоми алергії, необхідна консультація лікаря-алерголога. Швидше за все, він зробить тест на шкірну пробу. За допомогою цього тесту можна визначити, на який алерген реагує хворий.
В процесі тесту під шкіру вводиться невелика кількість алергену, і якщо пацієнт страждає непереносимістю до нього, то на шкірі з’явиться роздратування, так само можлива поява легкого свербежу.
Є й інший метод діагностики — радіоаллергосорбентний аналіз. Такий спосіб передбачає аналіз крові хворого, визначається, на що вона реагує. Не варто стовідсотково покладатися на такі аналізи. Якщо у вас виявлена чутливість до того чи іншого алергену, це ще не означає, що при контакті з ним у вас з’являться відповідні алергічні симптоми.
Основним методом лікування алергії є медикаментозний. Такі препарати можуть відпускатися тільки за рецептом або без рецепта. Ліки, які пацієнт може придбати без рецепта, включають в себе:
Якщо у вас виникли алергічні симптоми, все ж не поспішайте самостійно купувати засіб проти алергії, більш оптимальною буде консультація лікаря, який підкаже, який препарат буде найбільш ефективним у вашому конкретному випадку.
Буває, що в якості лікування застосовують алергічні ін’єкції, при яких хворому вводять алерген, поступово збільшуючи дозу, і організм починає звикати до нього. Але таке лікування не завжди ефективне.
Уникнути весняних проявів алергії практично неможливо, навіть якщо біля вашого будинку не ростуть квітучі дерева. Але дотримуючись кількох порад, можна послабити неприємні симптоми.
По можливості не виходьте з приміщення, особливо в ранкові години, коли концентрація пилку в повітрі найбільш висока.
Як можна частіше робіть вологе прибирання будинку, протираючи всі поверхні. Пилососьте кожен день, але обов’язково в масці, так як пилосос може підняти в повітря осіли на підлогу і килим алергени.
Після прогулянки обов’язково прийміть душ, щоб змити з себе осіли алергени.