Кожному з нас знайомі люди, зовні абсолютно здорові, але весь час вони знаходять собі хвороби. Вчені довели, що багато людей стають хворими через самонавіювання. Навіть звичайний астрологічний прогноз, який радить в конкретний день поберегти серце, може довести вразливого іпохондрика до інфаркту.
Лікарі стверджують, що уявні хвороби — результат нервових зривів або тривалої депресії. У таких випадках необхідна консультація лікаря-психотерапевта, а не кардіолога або терапевта. При цьому хворий може скаржитися на біль у будь-якому органі: серці, шлунку, спині, легенях. При цьому болі можуть бути нестерпними, а хвороба — хронічною.
Проблема лікування іпохондриків полягає в тому, що переконати їх дуже складно. Як правило, вони не вірять у те, що у них нерви розпустувалися, а фізично вони абсолютно здорові, навіть якщо це підтверджують результати численних аналізів і обстежень. Такому пацієнту легше повірити в некомпетентність лікарів, або, ще гірше, в те, що його зурочили.
Самі недовірливі пацієнти вигадують собі рак, СНІД, а жінки часто помилкову вагітність.
До іпохондрії схильні найчастіше люди зі слабкою нервовою системою, залежні і пасивні по життю.
Першою причиною іпохондрії є пасивна життєва позиція і відсутність цілей. Психологи пояснюють це тим, що наша психіка від природи налаштована на боротьбу за виживання, на пошук небезпек. Але в сучасному житті не завжди і не всім необхідно виживати, а психіка все одно вимагає боротьби, ось і бореться з вигаданими хворобами.
Невміння виражати свої почуття — це наступна причина іпохондрії. Почуття, не знаходячи виходу, трансформуються в нездужання. Коріння цього криються в дитинстві, коли дитині просто не дозволяли поскаржитися. Хвороба в такому випадку виступає «законним» способом трохи поскиглити і навіть відпочити.
Наступною причиною є елементарне бажання привернути до себе увагу. Будь-якій людині хочеться уваги, але не всі можуть прямо попросити про це, особливо якщо близькі люди скупі на емоції.
Небажання вирішувати назрілу проблему теж може породити уявні хвороби. Такі приклади ми можемо зустріти в житті на кожному кроці: дорослому сину треба йти влаштовуватися на роботу, щоб перестати жити на гроші батьків, людину просять повернути борги, перед розлученням жінка захворює і суд відкладається і т.п. При цьому людина не прикидається, а підсвідомість сама знаходить такий вихід.
І найсерйозніша причина іпохондрії — це психічний розлад або тривала депресія, коли людина потребує допомоги психіатра.