Запалення органів малого тазу: стосується кожної жінки

Найчастіше запаленням внутрішніх статевих органів страждають молоді жінки і найчастіше відсутність будь-яких початкових симптомів призводить до затяжного протікання хвороби і подальшого лікування в умовах стаціонару.
Природою передбачено, що порожнина матки і маткові труби в ідеалі стерильні. Жодна інфекція не повинна проникнути в середину матки і піднятися по маткових трубах. Перешкоджати цьому покликані кілька захисних шарів.
Першим бар’єром на шляху інфекції стає кисле середовище піхви, яка нищить будь-які патогенні бактерії. Потім у дію вступає церквільний слиз шийки матки, наділений сильними антибактеріальними властивостями, з вмістом антитіл і імуноглобулінів А. І, звичайно ж, сама порожнину матки має потужну мікрофлору.
Але при порушенні складу мікрофлори піхви її захисні функції знижуються, і інфекція має вільний доступ до органів. У кожній жіночій консультації є можливість встановити ступінь чистоти піхви. Результати аналізів видаються в числах, де 1–2 — нормально, а 3–4 — необхідне лікування.
На початковому етапі запалення відбувається з зараження і заповнення піхви і шийки матки умовно-патогенною флорою. Посилює проблему те, що саме зараження і розмноження патогенних бактерій може проходити безсимптомно з продовженням від декількох днів до декількох років! І коли ці бактерії проникають в порожнину матки і просвіт маткових труб – настає запальний процес.
Причини розвитку запальних захворювань
Причиною розвитку запалень є і порушення складу, і зниження захисних функцій церквільного слизу, що часто спостерігається при дисгормональних розладах і порушеннях циклу.
Медики вважають, що однією з причин збільшення числа випадків запальних процесів в гінекології в останні роки є занадто просте ставлення до полігамії і численні статеві зв’язки.
Серед основних факторів ризику розвитку запалень виділяються:
- внутрішньоматкові втручання (наприклад, введення внутрішньоматкової спіралі, аборти)
- незахищений секс (протизаплідні таблетки не перешкоджають проникненню інфекції)
- пологи,
- переохолодження,
- недотримання правил гігієни.
Більшість жінок має знижений місцевий імунітет піхви і каналу шийки матки. Це стає основною причиною запальних захворювань та їх наслідків і складає до 70% всіх гінекологічних захворювань.
Симптоми запального процесу
І якщо зародження запалення може часто протікати безсимптомно, рано чи пізно настає момент загострення, коли деякі або всі симптоми відразу дають про себе знати:
- біль внизу живота,
- виділення з піхви,
- лихоманка і жар,
- дискомфорт при сечовипусканні,
- біль під час статевого акту,
- нерегулярні місячні.
Необхідні аналізи
Будь-який з вище перерахованих симптомів повинен стати приводом для звернення до лікаря-гінеколога, який проведе огляд і призначить необхідні для дослідження аналізи:
- загальний аналіз крові для визначення рівня лейкоцитів, як показник запального процесу,
- УЗД виявить збільшення придатків і яєчників, формування гнійних вогнищ,
- бактеріологічні дослідження мазків з піхви, каналу шийки матки.
Вчасно зібрані та досліджені аналізи допоможуть виявити характер інфекції-збудника запального процесу, а це можуть бути стафілококи, кишкова паличка, гриби, хламідії, гарднерелла, віруси, трихомонади, гонококи.
Наслідки запальних процесів в малому тазу
На жаль, несвоєчасне лікування вагінітів, ендометритів, міометрітов, аднекситів та ін. істотно збільшують ризик розвитку таких серйозних ускладнень як мимовільний викидень, передчасні пологи, внутрішньоутробне інфікування плода.
У результаті нелікованих запалень виникає проблема із зачаттям, безпліддя, порушується робота яєчників. Будь-яке тривале запалення схильне переходити в хронічну форму, яка потім дуже важко піддається лікуванню, а наслідки його можуть бути жахливими.
Щоб уникнути проблем, пов’язаних із захворюваннями малих органів таза, жінкам необхідна консультація лікаря-гінеколога при появі перших симптомів захворювань. А щоб не пропустити хворобу, яка зароджується, кожній жінці рекомендований профілактичний огляд кожні півроку.