Учені всього світу спантеличені проблемою зростання випадків захворювань раку. Чи можна попередити онкозахворювання? Ті ж учені говорять, що це захворювання більшою мірою залежить від генетики, тому навіть ідеальний спосіб життя залишає можливість появи пухлини. У той же час фахівці підрахували, що близько третини випадків захворювань у дорослих людей пов’язані з повсякденними звичками, які ми в змозі контролювати.
Насправді ніякого чаклунства в профілактиці раку немає. Досить правильно харчуватися і придбати ще кілька корисних звичок, про які ми і розповімо в цій статті.
Перше, від чого слід відмовитися, це від смажених страв, ковбасних виробів, різних копченостей і мінімізувати споживання тваринних жирів. Дослідники виявили, що постійне вживання копченої риби підвищує ризик до захворювання раку шлунка. А любов до чебуреків, ковбаси, шинки, смажених біфштексів, сосисок призводить до злоякісних новоутворень в кишечнику.
Поставивши собі за мету скоротити ймовірність появи злоякісних пухлин, приготуйтеся до харчування рослинною їжею, особливо некрохмалистими овочами та фруктами. Сьогодні відомий метод так званої «нової американської тарілки», згідно з яким 2/3 тарілки під час прийому їжі повинні займати овочі, фрукти, бобові й цільнозернові продукти. Місце, що залишилося на тарілці можна заповнити рибою, пісним м’ясом і низькожировими молочними продуктами (наприклад, сир).
Хоч достовірних доказів безпосереднього впливу стресу на ризик раку немає, однак психологічне перенапруження може призвести до появи нездорових звичок. Як часто ми намагаємося компенсувати недолік позитивних емоцій зайвим шматочком торта, який призводить до переїдання, стаканчиком пива або сигаретою!
Здорові способи боротьби зі стресом — це фізичні вправи, медитація або ведення особистого щоденника.
Негативний вплив алкоголю на організм вже давно доведений. Звичайно, існують думки і про користь, наприклад, червоного вина на стан серцево-судинної системи. Але факт підвищення ризику розвитку раку під впливом алкоголю доведений науково. При цьому ризик підвищується пропорційно підвищенню дози. А алкоголь у поєднанні з курінням збільшує ризик в рази.
Рак легенів вбиває більше людей, ніж будь-які інші пухлини. У більшості випадків пухлина виникає на тлі куріння. Але куріння провокує не тільки рак легенів, але і десяток інших видів раку. Тому лікарі рекомендують почати профілактику з відмови від куріння.
Ми звикли вважати, що ожиріння і зайва вага негативно позначаються на серці. Однак доведено, що надлишок маси тіла стає істотним чинником розвитку раку.
Запобігти розвитку різних видів раку допомагають різні форми фізичної активності. Згідно з дослідженнями всього 30 хвилин на день помірних вправ щодня допомагають знизити ризик раку на 30–50%.
Сьогодні існують методи обстеження, які допомагають виявити рак на ранніх стадіях. Так, мамографія діагностує рак молочної залози, а визначення простат-специфічного антигену — рак простати. Звичайно, сама по собі діагностика не запобіжить появі злоякісної пухлини, але виявить її на самих ранніх стадіях, коли лікування найефективніше.
Для того, щоб визначити, який метод дослідження підійде саме вам, необхідна консультація лікаря.
Лікарі рекомендують якомога ретельніше вивчити історію захворювань своєї сім’ї. Так можна визначити ризик розвитку тих чи інших захворювань, які зустрічалися в різних поколіннях у членів сім’ї.
Вчені розробили різні діаграми або таблиці, які можна завантажити в комп’ютер і використовувати для складання сімейної історії здоров’я.