Організм людини – складне поєднання різних систем, зрозуміти які часто нам непросто. Одна з головних систем постійно надає захист від усіляких загроз. При цьому ми часто не здогадуємося, що деякі явища є захисними функціями організму. Маються на увазі, наприклад, чхання, потягування, гусяча шкіра і т.п. Цікаво, що про механізм виникнення подібних явищ ми знаємо зовсім небагато.
Механізм чхання запускається при наявності надлишку в носовій порожнині алергенів, пилу і мікробів. При чханні ми позбавляємося від всього зайвого в носоглотці. До речі, в одному «чиху» міститься 100 тисяч хвороботворних бактерій, які вилітають з носа зі швидкістю 160 км/ч. Тому не забувайте прикриватися носовою хусткою, коли чхаєте.
У першу чергу, ця захисна реакція організму вказує на проблеми з травленням. Звичайно, гикавка може з’явитися і без особливої причини, але в кожному разі, це сигнал про те, що їжі стало занадто багато. Особливо часто гикавка виникає у тих, хто їсть швидко, заковтує великими шматками і переїдає. У цьому випадку відбувається роздратування блукаючого нерва, тісно пов’язаного з діафрагмою і шлунком.
Цьому явищу існує два пояснення. У першу чергу, гусяча шкіра допомагає зберегти тепло. Скорочуючи пори на шкірі, організм може зігрітися несприятливих умовах. Але також, кажуть вчені, гусяча шкіра дісталася нам у спадок від наших предків. При сильному емоційному сплеску відбувається напруга волосяних цибулин, і волоски з них підводяться. Так шерсть на тілі наших предків піднімалася, візуально збільшуючи розміри тіла, що виглядало для ворогів страхітливо.
Хоч потягування ми здатні контролювати, це теж своєрідний механізм захисту. Так організм готується до фізичних навантажень – м’язи розминаються після сну, відновлюється кровообіг, поліпшується настрій.
Підвищене сльозовиділення знижує збудження кори головного мозку при больових відчуттях.
За допомогою цього явища організм робить нашу шкіру більш шорсткою, а значить – чіпкою. Адже де мокро, там і слизько.
Одна з найважливіших захисних функцій організму. Напевно, кожен з нас знайомий з відчуттям, коли під час сну тіло ніби вдаряють струмом, м’язи різко і сильно скорочуються, здається, нас підкидає або ми падаємо. А виникає це унаслідок зниження дихання і розслаблення м’язів під час сну, такий стан мозок помилково сприймає як передсмертний! Міоклонічні судоми – своєрідний імпульс, за допомогою якого організм рятується.
Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.