Ще якихось сто років тому медицина була абсолютно не схожа на сучасну. Хто міг подумати про УЗД, рентгени, антибіотики?
1. У 1913 році німецький бактеріолог Еміль Адольф фон Берінг створив першу вакцину проти дифтерії. А йшов він до цього довго…
Ще в 1890 році він спільно з японським ученим Сібасабуро Кітасато виявив, що в крові тварин, що перехворіли на дифтерію, утворюється антитоксин, який дає імунітет на захворювання в майбутньому. І якщо нехворіючим тваринам в кров ввести сироватку з крові перехворілих, то перші не заразяться.
Так вже скоро подібну сироватку почали вводити хворим дітям. Якраз під час спалахи дифтерії у Німеччині. Результат, на жаль, був дуже нестабільним. Антитоксин, що міститься в сироватці, діяв тільки недовгий час і допомагав лише тим, у кого, незважаючи на зараження, не було поки явних ознак хвороби. Створити повноцінну вакцину вдалося тільки до 1913 року.
Таке відкриття зробив російський вчений Микола Миколайович Анічков, яке стало результатом цікавого експерименту. Протягом деякого часу він годував кроликів жирною тваринною їжею. Як результат, тваринки дуже швидко загинули. Розтин показав, що причина смерті — закупорка коронарних артерій бляшками холестерину. Це і послужило висновком, що жирна їжа небезпечна для здоров’я.
Хоча на такий експеримент вченого обрушилася маса критики. Противники вказували на те, що кролики — травоїдні тварини та їх травна система не пристосована для засвоєння тваринних продуктів. Але про людей цього не скажеш.
Дослідження отримали своє продовження на людях, і головний висновок Анічкова був підтверджений: надлишок холестерину викликає атеросклероз. Саме тому сучасні лікарі активно закликають стежити за рівнем цієї речовини в крові.
Більше того, з’явився навіть спеціальний термін – «ракова сім’я». А ввів його вчений з Мічиганського університету Алдред Скотт Вартину. У своїх роботах він описав сімейство, в якій люди з покоління в покоління страждали онкологічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту.
Треба відзначити, що сім’я ця була непроста — предки і нащадки великого французького імператора Наполеона Бонапарта. Починаючи з цього прикладу, вчені сьогодні точно знають, що деякі види онкологічних захворювань мають спадкову природу. При цьому передається не саме захворювання, а певна мутація генів, яка збільшує схильність до раку. А ось реалізується вона чи ні, багато в чому залежить від способу та умов життя.
Дві групи вчених, незалежно одна від одної (одна під керівництвом біохіміків Елмера Макколум і Маргарет Девіс, інша – Томаса Осборна ) виявили, що у вершковому маслі і яєчному білку присутня речовина, пов’язана з харчовими жирами. Назву «вітамін А» речовина отримала в 1916 році — це був перший відкритий вітамін.
На сьогодні властивості вітаміну А вже добре вивчені. Він є обов’язковим складовим аптечних полівітамінів, покликаних підтримувати імунітет, покращувати стан шкіри, підтримувати гостроту зору. Продукти, в яких в найбільшій кількості міститься вітамін А, це яйця, печінка, вершкове масло, сир, риб’ячий жир, оранжеві овочі та фрукти.