Поява технічних новинок уже не дивує людину, а використовувати наукові інновації в повсякденному житті перетворилося на традицію. З часом людина настільки звикла до технологічних продуктів, що вже й не уявляє життя без них. Однак слід пам’ятати, що будь-яка мало досліджена новинка може тим чи іншим чином впливати на здоров’я. Так, вчені встановили, що 3D-фільми небезпечні для людського організму.
Як виявилося, 3D-кіно, яке вже полюбилося багатьом, коли, одягнувши окуляри, можна зануритися в барвистий і дивовижний світ, не всім подобається. Після перегляду в кінотеатрі гучного 3D-фільму Джеймса Камерона «Аватар» раптово помер один таєць. За результатами розтину причиною смерті став крововилив у мозок. Інші люди так само скаржилися на дискомфорт після відвідин 3D-кінотеатру: запаморочення, нудота, головний біль. У зв’язку з цим в медичному колі виникло багато суперечок щодо безпеки чи шкоди 3D.
Найочевидніший вплив 3D на людину — це вплив на зір. Однак, це не єдина причина, по якій деякі лікарі вважають його шкідливим. Під час перегляду в організмі відбуваються серйозні фізичні реакції, які можуть призвести до неприємних наслідків.
Насправді, для більшості людей перегляд 3D-фільмів не викликає жодних больових відчуттів і людей, яким таке кіно протипоказано, зовсім небагато. Загалом, і звичайне телебачення може принести не менше шкоди. А от люди з порушенням зору — короткозорість або далекозорість — після перегляду 3D-епізодів будуть відчувати дискомфорт, викликаний перенапруженням. Але саме для нейтралізації напруги зору створені спеціальні окуляри, які видаються кожному глядачеві при вході в зал. Слід пам’ятати, що люди з порушенням бінокулярного зору, коли одне око бачить краще за інше, не відчують 3D-ефекту.
Британські вчені провели опитування 1000 глядачів, що використали ці спеціальні окуляри для перегляду фільмів у режимі 3D. В результаті лише 20% глядачів знаходилися в стані спокою під час кіносеансу, а інші 80% відчували ті чи інші нездужання. Багато хто з них стверджували, що окуляри псують їм зір. Вчені встановили, що 3D-ефекти чинять тиск на очний нерв і очні м’язи.
Для багатьох думка британських учених, героїв багатьох анекдотів, не завжди суттєва. Але про негативну дію на здоров’я 3D говорять і фахівці єкатеринбурзького МНТК «Мікрохірургія ока». Після численних скарг глядачів на зір вони провели своє дослідження, яке підтвердило їх побоювання і більш ранні результати британських медиків.
Офтальмологи радять дивитися тривимірні картини як можна рідше, не більше 2–3 разів на тиждень, щоб кожен сеанс не перевищував 2 годин, а краще ще менше. А деяким особливо чутливим людям перегляд 3D-фільмів і зовсім заборонений.
Спеціальні окуляри в 3D-кінотеатрах — це звичайні кольорові фільтри в картонній оправі з різними фільтрами для кожного ока. Така технологія дозволяє лівому оку сприймати свою частину спектра, а правому — свою. Крім того, частіше змінюються кадри: замість звичних 24 кадрів в секунду частота становить 72 кадра в секунду! При цьому кадри для обох очей чергуються.
Треба сказати, що така зарядка для очей протягом перших 15 хвилин навіть корисна. Фахівці кажуть, що за ці 15 хвилин м’язи, що відповідають за налаштування кришталика, повністю розслабляються і очі як би розвантажуються. Але далі відбувається зниження чуттєвості кольорів і виникають відчуття дискомфорту, запаморочення. Добре було б, якби 3D-перегляд тривав якраз 15 хвилин.
Є категорії людей, які важко переносять перегляд фільмів в 3D-окулярах. Це ті, хто страждає морською хворобою, кого часто закачує у транспорті. Хоча медики кажуть, що саме зір від перегляду тривимірного кіно не страждає, а от різні інфекції можуть передаватися через багаторазові очки.
Пам’ятайте, якщо під час сеансу 3D ви починаєте відчувати дискомфорт, головний біль або зниження зору — це явна ознака в порушенні зорової системи і привід звернутися до офтальмолога.
Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.