Підступний ворог серця

З першого поштовху, зародженому ще в материнській утробі, наше серце працює безперервно, не знаючи вихідних, не маючи відпустки. За все життя воно прокачує по судинах мільйони літрів крові, проходить тисячі кілометрів і забезпечує киснем і живильними речовинами величезну кількість клітин. Серце — найнадійніший і міцний орган, навіть коли перестає працювати мозок, воно все ще продовжує битися.

У сучасному світі патологія серцево-судинної системи є основною проблемою смертності. І, тим не менш, вчені впевнені, що серце може служити нам 150 років! У зіставленні з показниками серцевих захворювань така заява звучить феноменально, якщо не парадоксально.

В ході досліджень раніше вчені визначили головного ворога серця — холестерин. Але в останні роки вони познайомилися і з його «конкурентом» — гомоцистеїном, що є значно не безпечнішим для судини. Гомоцистеїн руйнівним чином впливає на артерії: як виявилося в ході досліджень, він бере участь в утворенні як самих маленьких згустків крові, що забивають артерії, так і великих, що викликають інсульт та інфаркт.

Що ж страшніше холестерин або гомоцистеїн? На відміну від холестерину, гомоцистеїн не міститься в продуктах, але він утворюється з незамінною для нашого організму амінокислоти — метіоніну, джерелом якого є червоне м’ясо і молоко.

На останній стадії перетравлення нашим організмом метіоніну з нього утворюється гомоцистеїн. Але нічого страшного не станеться, якщо метіонін надійде в організм у нормальних кількостях, тоді він просто перетвориться на цістатіонін і виведеться разом з сечею. Але любителям білкової їжі слід бути обережними, так як велику кількість гомоцистеїну наш організм не здатний вивести і тоді він накопичується в крові. При досягненні критичної межі гомоцистеїну, наше серце і судини знаходяться під загрозою.

Небезпека гомоцистеїну

Руйнівна дію гомоцистеїну полягає в тому, що він починає пошкоджувати судинну сітку артерій. Якщо раніше вчені звалювали вину на холестерин, то численні спостереження показали, що звинувачували його даремно і справжнім винуватцем є саме гомоцистеїн.

При скупченні в судинах гомоцистеїну, він починає зсередини «дряпати» стінки судин. Намагаючись самовідновитися, наш організм намагається залатати пошкодження кров’яними тромбами чи пізніше бляшками холестерину. А от коли корекція холестерином ведеться дуже інтенсивно, судини закупорюються і ущільнюються.

Результатом таких дій організму є звуження судин, недостатність кровообігу, патології серцевого м’яза, і, як наслідок, інфаркт міокарда.

До речі, високий рівень гомоцистеїну є найбільш вірогідною причиною інсультів, ніж куріння, підвищений тиск або холіцістіт.

Чому підвищується рівень гомоцистеїну?

Серед явних причин накопичення гомоцистеїну наступні:

  • надмірне вживання білкової їжі,
  • надмірна вага,
  • брак гормонів щитовидної залози,
  • ниркові захворювання,
  • псоріаз,
  • літній вік,
  • куріння,
  • надмірне споживання алкоголю.

Способи боротьби з невидимим ворогом

Провівши ряд досліджень, вчені встановили, що знизити рівень гомоцистеїну можна при достатньому вживанні вітамінів групи В і фолієвої кислоти. Великий вміст цих природних компонентів міститься в овочах і злаках.

Як не крути, а кращою профілактикою серцево-судинних захворювань знову ж таки ми назвемо здоровий спосіб життя з обов’язковим дотриманням дієти, заснованої на максимальній кількості біологічно активних речовин. Щоб підтримувати своє серце завжди в тонусі, полюбіть шпинат, бобові, бурякове бадилля, горіхи. Джерелом вітаміну В є морепродукти, птиця, цільні зерна, банани.

Звичайно, задовольнити необхідний для організму запас вітаміну В і фолієвої кислоти одними продуктами дуже складно. З цією метою створюються біологічно активні добавки, багаті усіма необхідними для серця компонентами.

Допоможе не допустити накопичення гомоцистеїну в крові і регулярне фізичне навантаження, контроль ваги, відмова від шкідливих звичок. Пам’ятаючи про всі ці важливі моменти життя, ви допоможете своєму серцю працювати без перебоїв довгі роки. А ми бажаємо вам здоров’я і довголіття!