Мюслі — їжа довгожителів чи сучасний напівфабрикат?

Харчова індустрія сьогодні пропонує споживачеві величезну кількість продуктів швидкого приготування. Дійсно, просто і швидко: нагрів — і готово, розморозив, зварив і повечеряв. Правда, всі ми сьогодні знаємо, що така їжа негативно відбивається на нашому організмі в силу свого складу та технологічної підготовки. Але є серед цілого списку напівфабрикатів продукт, який викликає безліч протиріч щодо своєї корисності — мюслі.

Мільйони жінок по всьому світу, прагнучи зберегти стрункість і бадьорість, віддають перевагу цьому сухому сніданку. Реклама мюслі переконує з телеекранів, що це корисна і натуральна їжа, збалансована за всіма показниками, здатна заповнити організм всіма необхідними елементами. Чим же насправді корисні мюслі і чи можуть вони заподіяти шкоду?

Як з’явилися мюслі

Цей популярний і улюблений багатьма продукт більш ста років тому подарував світу швейцарський лікар-натуропат Макс Бірхер-Беннер. Відправившись для наукових досліджень в Альпи, він зустрів там 70-річного пастуха, бадьорого і здорового, який пригостив його своєю скромною трапезою — сумішшю меленої пшениці, розведеної молоком і приправленою медом, полуницею і чорницею.

Розговорившись з пастухом, вчений дізнався, що такою їжею два рази на день харчувалися протягом століть всі його предки, і кожен з них був довгожителем.

Ця зустріч поклала початок любові до мюслі, які Бірхер-Беннер удосконалив і став пропонувати своїм пацієнтам.

Сьогодні мюслі є комбінованим продуктом на основі подрібнений або сплющених вівсяних, пшеничних, житніх, ячмінних або рисових зерен з додаванням сухофруктів, ягід, горіхів, меду, насіння або інших компонентів. Головна особливість при приготуванні мюслі в тому, що їх не можна нагрівати занадто сильно, щоб не знищити всі корисні речовини. А заливаються мюслі молоком, соком або водою.

Секрет мюслі криється в їх калорійності. Справа в тому, що показник калорійності продукту досить високий — до 450 ккал на 100 г. А з урахуванням додавання до мюслі цукру, шоколаду або меду калорійність ще підвищується. Менш калорійними є мюслі з сухофруктами, а найбагатшими на калорії — такі хрусткі підсмажені мюслі.

Корисні мюслі

Говорячи про мюслі, ми асоціюємо їх лише з користю для здоров’я. І, правда, переваг у цього продукту достатньо.

Цей комплексний продукт багатий вітамінами, мінералами, амінокислотами та іншими корисними речовинами, які насправді здатні зранку зарядити людину енергією і бадьорістю.

Великим плюсом є і те, що злаки, які складають мюслі, як правило, цілісні і немелені, а тому зберігається вся їх поживна цінність. Мюслі багаті вмістом вітамінів групи В і вітаміном Е, залізом, магнієм і кальцієм.

При приготуванні злакових пластівців утворюється слизова суміш, корисна для роботи шлунково-кишкового тракту.

Мюслі ідеально підходять для людей із зайвою вагою і тих, хто намагаються схуднути, так як містять харчові волокна, які довго перетравлюються, чим притупляється відчуття голоду. Разом з тим клітковина налагоджує роботу кишечника, сприяє виведенню холестерину і шлаків, перешкоджає засвоєнню жирів.

Шкідливі мюслі

Як би дивно не звучало це словосполучення, але сьогодні на продуктових прилавках можна знайти й такі мюслі. Мюслі корисні лише тоді, коли до їх складу входять збалансовані і натуральні компоненти. Щоб залучити покупця, сучасні виробники йдуть на «прикрашання» мюслі такими висококалорійними добавками як шоколад, кокосова стружка, мед, сушені екзотичні фрукти.

Справа в тому, що регулярне вживання цих інгредієнтів не можна назвати дієтичним харчування і з часом воно неодмінно позначитися на об’ємі талії небажаними сантиметрами. Бажаними є лише мюслі без будь-яких підсолоджувачів, крім сухофруктів.

Сушені екзотичні фрукти, що входять до складу мюслі, можуть бути оброблені консервантами на основі сірки, що зовсім некорисно, особливо для тих, хто страждає алергією або захворюванням нирок і шлунка. Особливо підозрілі фрукти з яскравим забарвленням.

Істотним недоліком мюслі є практично повна відсутність в них аскорбінової кислоти, але ж без вітаміну С неможливо здоров’я організму. А тому щоденний раціон повинен включати продукти, багаті вітаміном С.

Щоб виключити шкідливі компоненти в складі улюблених мюслі, треба уважно ознайомитися зі складом, але краще за все «збирати» їх самостійно.