Мастопатія — болюча тема жінок

Кожній другій жінці старше 30 років знайомі відчуття важкості, жару, болю, що стріляє або коле в грудях. А термін «мастопатія» став супутнім при розгляді жіночого здоров’я.

На жаль, фіброзно-кістозна хвороба молочної залози сьогодні зустрічається не тільки у жінок в період лактації, причини, що провокують розвиток мастопатії, досить різноманітні.

Мастопатія — це гостре запальне захворювання молочної залози, що відноситься до неспецифічної патології. Цікаво, що мастит характерний для всіх ссавців, не тільки для людини. Фактори, що сприяють розвитку мастопатії, це, наприклад, тріщини сосків, застій молока в часточках (лактостаз), ігнорування гігієни в період годування.

Форми мастопатії

Фахівці розрізняють дифузну і вузлову мастопатію. Дифузна мастопатія проявляється як первинна стадія захворювання і проявляється як хворобливі відчуття, що виявляються за кілька днів до початку менструації. При дифузній мастопатії спостерігається хворобливе набрякання всієї молочної залози з проявом незначних зернистих ущільнень. Після менструації відбувається поступове згасання болю і ущільнень.

Але за певних ускладненнях дифузна мастопатія може перерости в вузлову, для якої характерне утворення доброякісних вузлових ущільнень або кіст. При вузловій мастопатії ущільнення більш чіткі і легко промацуються в положенні стоячи. Це можуть бути поодинокі або множинні вузли, що вражають одну або обидві молочні залози.

Фактори розвитку мастопатії

Якщо торкатися причини розвитку мастопатії, то першою з них стає період лактації, коли найбільш висока ймовірність попадання інфекції в протоки. При цьому збудниками маститу найчастіше є інфекції стафілокока, стрептокока і ентеробактерії.

Насправді до наших днів лікарі не встановили точного походження маститу. На перший погляд все здається просто: присутність зовнішніх і внутрішніх факторів, що провокують хворобу. Але на ділі все виходить набагато складніше, так як і фактори, і причини досить різноманітні. Вище було сказано, що в більшості випадків мастопатію викликає коккове середовище. Але з іншого боку, ці мікроорганізми співіснують з людиною вже дуже давно і у великій кількості, але хворобу викликали не завжди!

Виходить, щоб мікроорганізм проник в молочну залозу і почав там безперешкодно розмножуватися, потрібні певні чинники. Одним з головних чинників вважається розташування великої кількості мікроорганізмів у районі соска.

Наступним фактором, втім, тісно пов’язаним з першим, є наявність мікротравм соска і ареоли, які майже неминучі в самому початку годування. Саме в цей період необхідно особливу увагу приділяти гігієни грудей, профілактики утворення тріщин і садна.

Але крім зовнішніх факторів розвитку мастопатії існують ще й внутрішні. До них відносяться анатомічні особливості будови молочної залози. Дуже часто у жінок, які вперше народжують, деякі часточки залози мають вузькі протоки для виходу молока, у той час як для потрапляння в них мікроорганізмів вони зручні. Виходить, що молоко застоюється в протоках і стає живильним середовищем для мікробів.

Ще один внутрішній фактор — особливості імунітету. При нормальній функції імунної системи ризик розвитку мастопатії мінімальний. Це означає, що необхідно звернути увагу на все, що зміцнює захисну реакцію організму: правильне харчування, повноцінний сон та відпочинок, достатня рухова активність, нормальні побутові та психологічні умови і т.п.

Ситуації, що провокують мастопатію

Відомо, що окрім періоду лактації мастопатія може з’явитися і у жінок, які не годують, внаслідок ряду обставин, що склалися.

У першу чергу це стрес і нервові розлади. Зрозуміло, що регулярні стресові стани негативно відбиваються на нервовій системі, пригнічують функції статевих залоз, негативно позначаються на ендокринній системі. Подібні небажані зміни в організмі можуть стати поштовхом до гіперпластичних процесів в молочній залозі.

Сексуальне утримання. У момент оргазму кров приливає до малого тазу, збільшуючи в розмірах дітородні органи. Якщо ж розрядка довго не настає, це може призвести до застою крові, що загрожує гінекологічними захворюваннями, які супроводжує і мастопатія.

Захворювання яєчників. Коли яєчники працюють нормально, вони щодня виробляють жовте тіло, відповідальне за інтенсивність, стабільність і тривалість менструального циклу, крім того, вони виробляють необхідні для жіночого організму гормони — естрогени і прогестерони. Коли ж функція яєчників порушується, спотворюється і гормональна діяльність, від якої багато в чому залежить жіноче здоров’я.

Жінки, які страждають мастопатією, повинні перебувати під наглядом фахівців, регулярно відвідувати їх. Більшість жінок сьогодні сприймають діагноз «мастопатія» як передраковий. Це не так, хоча на тлі деяких інших захворювань можуть виникнути вузлові утворення, що переростають у злоякісні. Тому головна рекомендація при мастопатії — систематичне лікарське спостереження.